تلویزیون برگزیدگانش را شناخت

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم امشب در شب  میلاد حضرت فاطمه(س) در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

تلویزیون برگزیدگانش را شناخت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه پویای تسنیم، اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم 17 اسفند ماه در شب میلاد حضرت فاطمه(س) در سالن همایش‌های صدا و سیما با اجرای محمد سلوکی برگزار شد.

در این مراسم، محمد احسانی، دبیر چهارمین جشنواره جام جم ضمن عرض تبریک میلاد حضرت فاطمه(س) گفت: جشنواره با تأخیر 4ساله شکل گرفت.

وی افزود: از امسال جشنواره جام جم  را به‌شکل مدون و سالیانه خواهیم داشت.‌

دبیر جشنواره جام جم‌ با بیان اینکه در این جشنواره 4 بخش مورد بررسی قرار گرفت، گفت: این چهار بخش شامل مستند، سریال، پویانمایی و مسابقات تلویزیونی بوده است.

احسانی گفت: شبکه‌ها و مراکزی که آثار را تولید کرده‌اند از اول مهر تا آذر ماه سال جاری آثار خود را به دبیرخانه این‌جشنواره ارسال کردند که مورد داوری قرار گرفت.

نامزدهای سومین دوره جشنواره تلویزیونی جام جم


* نامزدهای بخش مجموعه‌های نمایشی:

ــ بهترین بازیگران نقش مرد:

آرش مجیدی، سریال «ارمغان تاریکی»

حامد کمیلی، «پروانه‌ها»

محمد کاسبی، «خوش‌غیرت»

مهدی هاشمی، «رقص پرواز»

حامد بهداد، «یک مشت پر عقاب»

 

ــ کاندیداهای بهترین بازیگران نقش زن:

لیلا زارع، سریال «ارمغان تاریکی»

سارا بهرامی، «پروانه»

بهنوش طباطبایی، «گل‌های گرمسیری»

لاله اسکندری، «رقص پرواز»

خزر معصومی، «یک مشت پر عقاب»

 

ــ کاندیداهای بهترین بازیکن مکمل مرد:

امیر آقایی، «ارمغان تاریکی»

هدایت هاشمی، «پروانه»

جمشید جهان‌زاده، «بچه‌های بهشت»

میکائیل شهرستانی، «آواز در باران»

پرویز فلاحی‌پور، «گل‌های گرمسیری»

 

ــ کاندیداهای بهترین بازیکن مکمل زن:

سودابه بیضائی، سریال «ارمغان تاریکی»

الهام چرخنده، «پروانه»

مریم کاظمی، «بچه‌های بهشت»

آفرین عبیسی، «رقص پرواز»

روناک یونسی، «گل‌های گرمسیری»

 

ــ کاندیداهای بهترین فیلم‌نامه:

جلیل سامان، سریال‌های «پروانه» و «ارمغان تاریکی»

محمد رضایی، «بچه‌های بهشت»

علیرضا طالب‌زاده، «رقص پرواز»

فرهاد توحیدی، «یک مشت پر عقاب»

 

ــ کاندیداهای بهترین کارگردانی:

جلیل سامان، سریال‌های «پروانه» و «ارمغان تاریکی»

خسرو معصومی، «بچه‌های بهشت»

احمد مرادپور، «رقص پرواز»

اصغر هاشمی، «یک مشت پر عقاب»

محمدمهدی عسگرپور، «گل‌های گرمسیری»

 

ــ بهترین اثر:

سریال «ارمغان تاریکی»، سیداحمد کاشانچی

«پروانه»، منصور سهراب‌پور

«بچه‌های بهشت»، فرزاد کاشفی

«رقص پرواز»، محمدرضا تخت‌کشیان

«یک مشت پر عقاب»، بهروز خوش‌رزم

 

ــ بهترین تدوین:

رضا بهارانگیز، سریال‌های «ارمغان تاریکی» و «پروانه»

یاور تورنگ، «بچه‌های بهشت»

احمد مرادپور، «رقص پرواز»

محمدرضا مؤمنی، «یک مشت پر عقاب»

 

ــ کاندیداهای بهترین تصویربرداری:

محمد افسری، سریال «پروانه»

منصور آذرگل و سیدنظام کشفی، «بچه‌های بهشت»

محمدتقی پاک‌سیما، «رقص پرواز»

مسعود کرانی، «یک مشت پر عقاب»

محمود کلایی، «تا صبح»

 

ــ کاندیداهای بهترین موسیقی متن:

حسین کاج، سریال «بانو»

فردی خلعتبری، «یک مشت پر عقاب»

فرید سعادتمند، سریال‌های «پروانه» و «ارمغان تاریکی»

سعید انصاری، «رقص پرواز»

 

ــ کاندیدای بهترین طراح صحنه و لباس:

غفار رضایی و مه‌لقا ناقد، سریال «ارمغان تاریکی»

اصغر نژادایمانی، «رقص پرواز»

امیرحسین اثباتی و کتایون مرندی، «یک مشت پر عقاب»

کیوان مقدم و سارا سمیعی، «پدرخوانده»

آیدین ظریف، «ششمین نفر»

امیر بنایی، «او یک نویسنده بود»

 

ــ کاندیداهای بهترین گریم:

جلال‌الدین معیریان، برای سریال‌های «ارمغان تاریکی» و «پروانه»

حسین صالحیان، داریوش صالحیان، غزال حسینی و روح‌الله مفیدی، سریال «بچه‌های بهشت»

مهرداد میرکیانی، «رقص پرواز»

مهین نویدی، «یک مشت پر عقاب»

 

ــ کاندیداهای بهترین جلوه‌های ویژه:

عباس شوقی، سریال «ارمغان تاریکی»

حمید رسولیان، «بوی باران»

محسن روزبهانی و رضا ترکمان، «پروانه»

جواد شریفی راد، «گل‌های گرمسیری» و «رقص پرواز»

حمید رسولیان، «ششمین نفر»

ــ کاندیداهای بهترین تیتراژ:

ساسان توکلی فارسانی، «ارمغان تاریکی»

شهاب‌الدین نجفی، «پروانه»

بابک صاحب‌قرانی، «گل‌های گرمسیری»

صالح کشوردوست و ردا مرادی سولقانی، «بوی باران»

موحد شادرو و محسن جسور، «ششمین نفر»

الهه مسلمی و حسین کرمی افشار، «آواز در باران»

* نامزدهای بخش مستند:

ــ بهترین فیلم مستند:

«الفبای معجزه‌گر»

«آمنه خاله»

«زیر گنبد مینا»

«حضور»

«اگر عزت به قهوه‌خانه نیاید» از مجموعه «یک زندگی»

«نخل میراث کهن» از مجموعه «راسخون»


ــ بهترین پژوهش:

عبدالحمید ارجمند برای پژوهش مستندهای «جست‌وجوگران پارسه» و «سعدی کارنو»

مختار نامدار برای مستند «خله»

بیژن زمان پیرا برای مستند «سیاچمانه»

پژمان مظاهری‌پور برای «غبار سرخ»

مینا مشهدی‌مهدی برای مستند «عروسی چابهار» از مجموعه مستند «عروسی اقوام»

پژوهشگر مستند حدیث سرو

تدوین

«آخرین روزهای زمستان» با تدوین محمد حسین مهدویان

«الفبای معجزه‌گر» با تدوین بابک حسناتی

«خزندگان ایران» با تدوین ابوذر حیدری

«زیر گنبد مینا» با تدوین حمید نجفی‌راد

«سر پایان» با تدوین سید علی محترمی

 

ــ بهترین تصویربرداری:

هادی بهروز برای مستند «آخرین روزهای زمستان»

فرخ راستکار و فاطمه امینی به‌خاطر مستند «خزندگان ایران»

رضا تیموری برای  «زیر گنبد مینا»

سید علی محترمی به‌خاطر «سر پایان»

فردین باتمانی برای مستند «سیاه چمانه»

محمد رسولی به‌خاطر تصویربرداری مستند «خانه‌ای در مه» از مجموعه «یک زندگی»

 

ــ بهترین صدا:

امیر ترکمن برای مستند «آخرین روزهای زمستان»

رضا حاتمی برای مستند «خزندگان ایران»

هادی ساعد محکم برای مستند «سیاه چمانه»

 

ــ بهترین مجموعه مستند:

«آخرین روزهای زمستان»

«جست‌وجوگران پارسه»

«خزندگان ایران»

«عروسی اقوام»

«هیرکان»

 

ــ بهترین کارگردانی:

محمد حسین مهدویان برای «آخرین روزهای زمستان»

سیروس حسن‌پور برای «الفبای معجزه‌گر»

فرشاد اکتسابی برای «جست‌وجوگران پارسه»

محمد احسانی برای «زیر گنبد مینا»

سعید نبی برای «هیرکان»

فرشاد فدائیان برای «اگر عزت به قهوه‌خانه نیاید» از مجموعه «یک زندگی»

گروه کارگردانی «نخل میراث» از مجموعه «راسخون»

 

* نامزدهای بخش پویانمایی:

ــ بهترین کارگردانی اثر کوتاه:

امید خوش‌نظر برای «پارازی»

سلمان خورشیدی و امیر محمدزاده برای «سکو»

شیوا ممتحن برای «اجل معلق»

امینه فروغی برای «تک»

 

ــ بهترین کارگردانی مجموعه و سریال:

ژیان دیباوری برای «قصه‌های شیرین»

محمدرضا حنفی برای «رستوران جنگل»

سیاوش زرین‌آبادی برای «پهلوانان2»

امین یاوری مقدم و حامد حاج‌ملاعلی برای «افسانه موزه‌ها»

 

ــ بهترین کارگردانی اثر بلند و نیمه‌بلند:

مرحوم اسفندیار احمدیه را برای «داستان زال»

علیرضا گلپایگانی و بهنام دلداده را برای «آقای مهربان»

علیرضا کاویان راد را برای «یوز2»

مجید شاکری را برای «افسانه سرزمین گوهران»

 

ــ بهترین اثر بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

مجید شاکری برای «افسانه سرزمین گوهران»

علیرضا گلپایگانی برای «پهلوانان2»

محمدرضا حنفی برای «رستوران جنگل»

سیاوش زرین‌آبادی برای «آقای مهربان»

 

ــ بهترین کارگردانی میان‌برنامه پویانمایی:

بابک نکویی برای «خاطرات نوروزی»

علی درخشی برای «گزارش‌های اوتی»

مجید مجیدی برای «پسر کاغذی»

امیر سحرخیز برای «وله انتخابات»

 

ــ بهترین طراحی شخصیت در آثار بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

حسن تبریزی و محمد کوچکی برای «مینا و پلنگ»

محمد خیراندیش، مجید شاکری، مریم ثقفی و رسول تشت‌زرین برای «افسانه سرزمین گوهران»

محمد خیراندیش، سعید غنی‌زاده، مریم صفایی و حسن تبریزی برای «آقای مهربان»

مهدی علی‌بیگی، علی چناری و حامد کمالی برای «یاور و دوستان»

 

ــ بهترین طراح فضا در آثار بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

مهرداد ایسوندی و مهدی موحد برای «آقای مهربان»

مهناز مصطفوی برای «ماجراهای سمنو و شقاقل»

حسین صافی و نوروز عباسی و مهدی موحد برای «افسانه سرزمین گوهران»

حسین صافی برای «پهلوانان2»

 

ــ بهترین انیمیت در آثار بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

مهدی محمدیان نامقی برای «آقای مهربان»

محمد غلامی و ابوالفضل جعفری برای «رستوران جنگل»

ابراهیم کریمی برای «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»

آرش احسان و افروز خجسته‌بند برای «افسانه سرزمین گوهران»

 

ــ بهترین صداسازی و صداگذاری در آثار بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

محمود آقامحمدی را برای «رستوران جنگل»

آرش قاسمی را برای «آقای مهربان»

فرشید جلیلی را برای «افسانه موزه‌ها»

آرش قاسمی را برای «پهلوانان2»

 

ــ بهترین فیلمنامه بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

سیاوش زرین‌آبادی برای «آقای مهربان»

حسین سلطانی و وحید چالاک برای داستان «سامرا»

سرور کتبی برای «افسانه موزه‌ها»

سیاوش زرین‌آبادی برای «پهلوانان2»

 

ــ بهترین دستاورد فنی و هنری در آثار بلند، نیمه‌بلند، مجموعه و سریال:

علیرضا گلپایگانی، مهدی محمدیان نامقی برای «آقای مهربان»

سعادت رحیم‌زاده برای «زمزمه‌های سرزمینم»

مجید شاکری و محمود دوستی برای «افسانه سرزمین گوهران»

حامد کاتبی برای «تولد آفتاب»

 

* نامزدهای بخش تله‌فیلم:

ــ بهترین بازیگر مرد:

سیدشهاب‌الدین حسینی برای بازی در فیلم «تعبیر خواب»

سعید پورصمیمی برای بازی در فیلم «دست‌ها نگاه می‌کنند»

بیژن امکانیان و رضا بهبودی برای فیلم «آبروی ازدست‌رفته آقای صادقی»

سیروس همتی برای بازی در فیلم «رقص روی یخ»

 

ــ بهترین بازیگر زن:

فاطمه گودرزی برای «بهار»

مهتاب کرامتی برای «آذر»

لاله اسکندری برای «خراش»


در این‌ مراسم همچنین، مرتضی میرباقری، معاون سیما نیز‌ گفت: یکی از اهداف برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر از همکاران و برنامه‌سازان سریال، مستند، پویانمایی و مسابقات بوده است.

وی افزود: بیش از 50 شبکه استانی و ملی داریم که تمام جمعیت کشور را از همه اقشار جامعه تحت پوشش خود قرار داده است‌. همچنین 12 شبکه ملی تخصصی نیز داریم. 

میرباقری گفت: به همین دلیل طبق آخرین نظرسنجی، 84 درصد مردم مخاطب تلویزیون جمهوری اسلامی ایران هستند و مردم 3 ساعت و 26 دقیقه تلویزیون را تماشا می‌کنند‌.

وی افزود: یک نکته به دولت‌مردان عزیز در قوای مختلف دارم‌‌که با رسانه ملی مهربانتر باشند و آستانه تحمل و سعه صدر خود را افزایش دهند‌ اگر این‌گونه باشد در جامعه نیز سعه صدر افزایش می‌یابد. برنامه‌سازان نیز با دست بازتر مشکلات جامعه را مطرح می‌کنند.

معاون سیما گفت: بودجه ناکافی که به سازمان صدا و سیما تعلق می‌یابد، حداقل کامل تخصیص یابد. اگر ناقص باشد تأثیر خود را در سطوح مختلف به‌ویژه در برنامه‌سازی به‌وجود می‌گذارد.

وی بیان کرد: از رییس و معاونان سازمان صدا و سیما نیز تقاضا دارم، پشتیبانی معنویی؛ محتوایی و مالی که به‌صورت مستقیم از حوزه تولید وجود داشت جدی‌تر باشد.

عبدالعلی علی‌عسگری نیز در اختتامیه این جشنواره گفت: در این جشنواره برترین‌ها و بهترین‌ها برگزیده می‌شوند و تقدیر می‌شوند.

وی افزود: امروز در این جشنواره 40 نفر از بزرگان همکار رسانه تکریم شدند، کار زیبایی بوده است.

وی بیان کرد: در رسانه زندگی ‌و کار می‌کنیم ‌و بار سنگینی بر دوش ما است. امروز رقبای فراوانی برای رسانه ملی وجود دارند که متکی بر نظام سلطه هستند و موفقیت جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند. این شبکه‌ها به‌خلاف فرهنگ و هویت اسلامی ‌کار می‌کنند.

علی‌عسگری گفت: امروز فضای مجازی در دست آمریکا و صهیونیست است، میداندار صحنه هستند و اثرات تخریبی فرهنگی زیادی در جامعه می‌گذارند.

رییس صدا و سیما بیان کرد: رسانه ملی باید فعال باشد و افکار عمومی‌را هدایت کند و با تمام‌تخریب‌ها مقابله کنند.

علی‌عسگری گفت: رویارویی با فرهنگ ما وجود دارد اما فرهنگ و مردم ما نیز در جهان برتر هستیم. اگر خلاقیت به‌خرج دهیم می‌توانیم این فرهنگ را در دنیا تسرّی بدهیم. باید اثرگذار، تولیدکننده و فعال باشیم و آثار ما در منطقه و جهان دیده و شنیده شود.

وی تأکید کرد: کسانی هستند که شیطنت‌آمیز در راه تخریب ما هستند، باید برنامه‌سازان در راه فرهنگ‌سازی تلاش کنند و به مقابله تخریب‌ها برآیند و به مردم امید و اعتماد بدهند.
وی با ابراز اینکه سیما نقش کلیدی دارد، گفت: ویژگی‌های یک اثر خوب، این است که سمت و سوی آن مفید باشد، از نظر علمی و مطالعات کافی هدف را تعقیب کند. باید به زیباشناسی و جاذبه نیز توجه کرد تا یک اثر فاخر تولید شود‌.

علی‌عسگری گفت: زمانی افت سریال داشتیم اما اکنون حال سیما خوب است و هر شب سه سریال داریم‌ و دو مجموعه تاریخی فاخر نیز در دست ساخت است.
از داوود میرباقری در چهارمین جشنواره جام جم تقدیر ویژه شد.
او در این‌ مراسم گفت: اخیراً از کشور مغرب می‌آییم‌.‌ برای ساخت فیلم حضرت ‌سلمان به آنجا رفته بود‌م، بنده یک سوغاتی از کشور مغرب برای شما آورده‌ام.

وی افزود: در خیلی از خانه‌های قدیمی دو دست شبیه مینیاتور طراحی شده بود‌. مترجم به بنده گفت؛ "این دست‌های حضرت زهرا است و هر خانه که این دست‌ها را نصب کرده از بلا دور است".

میرباقری گفت: بخشی از جهان به بازخوانی افکار عمومی نیازمند است. تلاش باید کنیم استانداردهای تولید را افزایش دهیم.

در ادامه برندگان جشنواره جام جم برندگان خود را شناختند:

جوایز پویانمایی

بهترین فیلمنامه: سیاوش زرین آبادی، مهدی حیدریان برای «پهلوانان»

بهترین انیمیت: محمد مهدی احمدی سرپرست انیمیت «تاریخ از این ور»

بهترین موسیقی: عمران طاهری برای «بازمانده»

بهترین کارگردان: بابک و بهنود نکویی برای «روبی و جوجه ها»

بهترین طراحی فضا: بهروز یغماییان، نگار یغماییان، رامک امین کاظمی و احسان طاهری برای «موزه»

بهترین تهیه کنندگی: رضا تقدسی برای «مهارت های زندگی»

بهترین میان برنامه: علی درخشی، رضا علی اکبریان کاهانی برای «فوتبال مدرن»

بهترین کلیپ موزیکال: مهناز یزدانی و حسین نظرپور برای «شادمانه»

بهترین دستاورد فنی و هنری: وحید شاکری برای «رقص قاصد ها»

طراحی شخصیت: محمد میروهابی برای «سارا و سامان»

جوایز مسابقات تلویزیونی

بهترین مسابقه میدانی: «ناهار فامیلی» به تهیه کنندگی بلال الفت از شبکه افق

بهترین کارگردانی مسابقه میدانی: «تیپ مخصوص» به کارگردانی مجید بهرامی مقدم از شبکه یک

بهترین مسابقه استودیویی: «جادوی صدا» به تهیه کنندگی حسین حسین خانی از شبکه سه

بهترین کارگردانی مسابقه استودیویی: سیدوحید حسینی برای مسابقه «دستپخت» از شبکه یک

برترین اجرا: این جایزه با تقدیر از حسین رفیعی و جواد مولانیا به افشین زی نوری برای جادوی صدا در شبکه سه و  هوش برتر در شبکه نسیم اهدا شد.

بخش طراحی صحنه و دکور: لوح تقدیر برای پیمان قانع برای کودک شو در شبکه نسیم. جایزه اصلی به مهدی هاشمی برای طراحی هوش برتر از شبکه نسیم رسید.

تقدیر ویژه هیات داوران: وحید مرتضوی برای برنامه های بشارت و اسرا

جایزه ویژه قرارگاه کارآفرینی: حسین افشار برای مستند مسابقه خانه ما

جوایز مستند

بهترین پژوهش: محمد مقدم برای ایران در سپیده دم از شبکه یک

بهترین کارگردانی: جایزه مشترک برای محمد کارت کارگردان «آوانتاژ» از شبکه مستند و فتح الله امیری و نیما عسگری برای «محیط بان و پلنگ» در شبکه جام جم

بهترین فیلم: آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ»

جایزه ویژه هیات داوران: موسی جابری برای مستند «اقلیم» شبکه سه

جوایز سریال

بهترین تهیه کننده: محمدرضا شفیعی برای سریال «کیمیا» شبکه دو

بهترین کارگردانی: عزیزالله حمیدنژاد برای «چرخ فلک» شبکه یک

بهترین نویسندگی: علیرضا طالب زاده برای «چرخ فلک»

بهترین بازیگر مرد: با تقدیر از بازیگران چرخ فلک و دیوار به دیوار، جایزه به فرهاد آییش برای دیوار به دیوار و پرده نشین تعلق گرفت.

بهترین بازیگر زن: بهناز جعفری برای «زیر پای مادر»

جایزه ویژه هیات داوران برای فرهنگسازی به سروش صحت برای نویسندگی و کارگردانی «لیسانسه ها» تعلق گرفت.

در بخش آرای مردمی بهترین سریال از نگاه مخاطبان «پایتخت 4» به تهیه کنندگی الهام غفوری اعلام شد.

بهترین تیتراژ از نگاه مخاطبان: احسان خواجه امیری برای سریال هشت و نیم دقیقه

انتهای پیام/*

مهمترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار تسنیم
آدرس‌ پیام‌رسان‌ها
ایران مال
فنی
زمستان یورت