جشنواره صداوسیما در شهرکرد| شبکه‌های استانی نباید تکرار شبکه‌های سراسری باشند

معاون امور استان‌های رسانه ملی گفت: شبکه‌های استانی باید معرف هویت فرهنگی و تاریخی مردم آن استان باشند چرا که قرار نیست شبکه‌های استانی مشابه شبکه‌های سراسری شوند.

جشنواره صداوسیما در شهرکرد| شبکه‌های استانی نباید تکرار شبکه‌های سراسری باشند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، جشنواره تولیدات استانی صداوسیما روز شلوغی را پشت سر گذاشت. برگزیدگان کمیسیون‌های مختلف مشخص شدند و لحظات رو به اختتامیه پیش می‌‌رود. علی دارابی در جلسه کمیسیون سیمای بیست و یکمین دوره جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما که به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: کنداکتور یا همان چیدمان برنامه‌ها و تنظیم ساعت و زمان پخش آنها را باید مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین مولفه مخاطب محوری بر پایه میل، مصلحت، نیاز، زمان، مکان، سن و جنس قلمداد کرد.

وی افزود: ساعات طلایی یا به تعبیر دیگر پیک مخاطب را باید در ایام هفته به صورت صبحگاهی، ظهرگاهی، عصرگاهی و شبانگاهی از هم تفکیک کر و علاوه بر این چیدمان برنامه‌ها بر اساس جدول پخش شبکه‌های استانی، شبکه شما و سراسری برنامه‌ریزی شود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با تاکید بر تولید و پخش تیزر و آنونس و آرم استیشن برای برنامه‌های مختلف عنوان کرد: زیرنویس خود یک رسانه مستقل است و باید به خوبی از این ظرفیت استفاده شود.

وی ادامه داد: نگاه سوپرمارکتی همه چیز و هیچ چیز را در چیدمان باید کنار گذاشت، کنداکتور باید برخوردار از منظومه فکری باشد ضمن اینکه نکته مهم و اساسی در چیدمان برنامه‌ها تهیه نقشه هوایی از برنامه است یعنی سیمای استان‌ها باید ببینند جای چه برنامه‌هایی در کنداکتور خالی است.

دارابی ورزش، معارف، خانواده، کودک، خردسال، نوجوان، جوان، سلامت، زنان، هنر، فرهنگ، ادبیات را تکمیل کننده پازل برنامه‌ای در سیمای مراکز دانست و گفت: دین، اخلاق، امید و آگاهی، چهار مولفه‌ای هستند که رهبر معظم انقلاب از رسانه ملی مطالبه کرده‌اند و این چهار شاخصه باید در برنامه‌ها مد نظر قرار بگیرند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما در ادامه به حوزه فنی و تولید اشاره کرد و افزود: تولید و فنی کاملاً معرف میزان تخصصی بودن همکاران یک مرکز و کار بلد بودن آنهاست؛ پرستیژ و هویت شبکه در گرو قاب‌بندی، نوع تصویربرداری، جلوه‌های ویژه، غنای بصری، گرافیک جذاب، فونت و نگارش زیبا، لوگو و در یک کلمه "هویت بصری و تصویری شبکه" در گرو رعایت این مولفه‌هاست.

وی از مدیران و معاونان سیمای مراکز خواست حوزه تولید و فنی را در اولویت آموزشی، انتقال تجربه، شرکت در سمینارها و جشنواره‌های داخلی و خارجی قرار دهند و ادامه داد: این مسئله باید به صورت جدی پیگیری شود.

دارابی مجریان را نگین انگشتری در رسانه توصیف و خاطرنشان کرد: مجریان و گزارشگران را مورد توجه قرار دهیم، هم پشتیبانی مادی و معنوی و مطالعاتی مستمر از آنان داشته باشید و هم از نظر آموزش و ارتقاء دانش، مهارت آنان را در اولویت قرار دهیم ضمن اینکه خود مجریان در صیانت از خود و حوزه تخصصی خودشان باید بیش از همه مراقبت کنند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به مزیت‌های شبکه‌های استانی گفت: شبکه‌های استانی یعنی زبان، لباس، گویش، آداب و رسوم، فرهنگ، هنر، آئین، مناسک، شادی‌ها و غم‌های مردم یک استان که هویت تعریف شده‌ای دارند.

وی تصریح کرد: شبکه‌های استانی باید معرف هویت فرهنگی و تاریخی مردم آن استان باشند و مردم هر استان خودشان را در آن ببینند، قرار نیست شبکه‌های استانی مشابه شبکه‌های سراسری شوند همانطور که قرار نیست شبکه های سراسری به شبکه‌های بیرونی مبدل شوند.

دارابی افزود: اینکه گفته می‌شود باید جهانی فکر کرد، ملی ساخت اشتباه نشود که مراد این باشد که شبکه‌های استانی تکرار شبکه‌های سراسری باشند، معنای این سخن آنست که باید تولیدات ما در مقیاسی جهانی باشد البته برگرفته از فرهنگ ملی خودمان.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه کپی برداری از شبکه‌های سراسری آسیب‌های فراوانی دارد گفت: خروجی اینگونه برنامه‌ها، پیام آن برای رسانه در حوزه سبک زندگی اسلامی- ایرانی و الگوسازی برای جوانان چیست؟

وی با طرح این پرسش که این سلبریتی‌ها هستند که دست از سر رسانه بر نمی‌دارند یا رسانه آنها را رها نمی‌کند عنوان کرد: الگوها و اسوه‌های قهرمانان واقعی را به مردم و نسل جوان معرفی کنید، اسوه‌هایی که اشک‌ها و لبخندهای آن‌ها با غم و شادی مردم همراه است و از جنس مردم هستند.

دارابی با قدردانی از شبکه شما و سیمای استان‌ها که همکاری خوبی را در سال گذشته داشته‌اند بیان کرد: اگر شبکه شما با 70 درصد تولید مراکز استان‌ها را در بر گیرد باید بهترین‌ها" باشد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی خاطرنشان کرد: شبکه شما باید ضوابط و سیاست‌های تولیداتی که قابل پخش از شبکه است را تدوین و ابلاغ و براساس آن اقدام کند، اینکه صرفاً یک برنامه از یک شبکه را در کنداکتور بگذارید اسقاط تکلیف است و قابل قبول نیست.

وی جشن‌ها، آئین‌ها، مسابقات ورزشی، مناسک، سنت ها، طبیعت و جاذبه‌های توریستی استان‌ها را از مهمترین موضوعاتی دانست که باید در شبکه‌های استانی ظهور و بروز داشته باشند و افزود: شبکه شما کنداکتور ویژه برای برنامه‌های برند استان ها، بهترین تولیدات محرم و صفر و ... دفاع مقدس، چهل سالگی انقلاب، نوروز، حتی ماه مبارک رمضان سال آینده را تدارک ببیند.

دارابی با اشاره به بایسته‌های سیمای استان‌ها در زمینه‌های گوناگون از جمله آثار موسیقایی، مجریان و فضای حاکم بر حوزه سیما تصریح کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های بیرون سازمانی به خصوص حوزه هنری، جبهه فرهنگی انقلاب، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکل‌های غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد که در حوزه‌هایی مرتبط با سیما در استان ها کار می‌کنند در دستور کار و متن همکاری‌ها قرار بگیرند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با تاکید بر کشف استعدادهای هنری جوان متعهد، انقلابی و میدان دادن به آن‌ها از سوی مراکز استانی گفت: از برنامه‌های برند صیانت و آنها حمایت و تقویت کنید زیرا گاهی یک شبکه با یک یا دو برنامه می‌درخشد. نوآوری، خلاقیت، جذابیت و امروزی بودن در همه برنامه‌های مراکز باید مد نظر قرار بگیرند.

دارابی در پایان با اشاره به انتظاراتی که از سیمای مراکز می‌رود خاطرنشان کرد: شبکه محوری و الزامات آن، شادی و نشاط در برنامه‌ها و مجموعه‌های نمایشی، اهتمام به برنامه‌های معارفی در سیما، توجه به زبان محلی، مدیریت داشته‌ها و بهره‌گیری هنرمندانه از آرشیو، سهم جوانان از تلویزیون، سبک زندگی و تکریم والدین از جمله مهم‌ترین این انتظارات هستند.

کمیسیون خبر جشنواره بیست و یکم برگزیدگان خود را شناخت

براساس اعلام هیئت داوران و با تقدیر از مدیر متعهد و جهادی، جناب یوسف افشارنیا مدیر کل مرکز کهکیلویه و بویر احمد که در نخستین دقایق سقوط هواپیمای مسافربری آسمان در ارتفاعات دنا، با پوشیدن لباس خبرنگاری، به صورت میدانی، پوشش خبری سانحه را مدیریت و با شبکه‌های سراسری به عنوان یک خبرنگار اطلاع‌رسانی کرد، جایزه بهترین گزارش در بخش ویژه آثار تلویزیونی و ساختار "خبرنگاران آزاد" به مهدی افشاری خبرنگار آزاد مرکز اصفهان برای تهیه گزارش "سقوط هواپیمای مسافربری آسمان درمنطقه دناسمیرم" با امتیاز 73 اهدا شد.

همچنین در بخش تولیدات ویژه تلویزیونی و ساختار تولیدات خبرنگاران آزاد مراکز و دفاتر استان تهران، با تقدیر از گزارش«قصه های مجید»از مرکز همدان به گزارشگری امیر طاقتی احسن با میانگین امتیاز 5/72 و گزارش «سقای کوهستان» از مرکز فارس به گزارشگری محمد حق پرست با میانگین 25/72، از محسن نادری برای گزارش «یک دست صدا دارد» از مرکز چهار محال و بختیاری با امتیاز 6/77 تجلیل شد.

در بخش ویژه باشگاه خبرنگاران جوان با تقدیر شایسته از گزارش «نامه سرگشاده یک بلوط» به گزارشگری مرضیه شهرخی از مرکز کهکیلویه و بویر احمد و گزارش«حق زندگی» به خبر نگاری سیما نفر از مرکز آبادان به ترتیب با کسب امتیاز 33/74 و 33/73، از سارا فرهمند از مرکز مازندران برای گزارش«مرغ همسایه» با امتیاز 5/76 تقدیر شد.

در بخش فضای مجازی و بخش اصلی صفحه سایت خبرگزاری، با تقدیر شایسته برای کسب امتیاز 4/42 به سردبیری غلام حسین موسوی و مرضیه سادات غلامی از مرکز کهکیلویه و بویر احمد و همچنین تقدیر از محمدحسین مامن پوش و مرضیه قاسمی از مرکز اصفهان با کسب امتیاز 38.6، مقام برتر به الهام پورحسین از مرکز فارس با امتیاز 5/60 رسید.

در بخش پیام‌رسان‌ها نیز با تقدیر شایسته از معاونت استان مرکزی با 48 امتیاز و معاونت مرکز کیش با امتیاز 43، معاونت خبر مرکز فارس با 52 امتیاز تجلیل شد.

در بخش خبر و گزارش‌های مکتوب که جزو بخش‌های اصلی جشنواره است، در بخش خبر مکتوب با تقدیر شایسته از خبر«طعم مرگ» به خبرنگاری پریسا پانیاز از مرکز کرمانشاه و خبر «صادرات نخستین فرآوردهای خونی ایران» از مرکز مهاباد به خبرنگاری رحمان جنگلی به ترتیب با میانگین امتیاز 33/67 و 67، از خبر«دستیابی به فناوری نوین تولید مثل حیوانات» به خبرنگاری مرضیه قاسمی از مرکز اصفهان با میانگین امتیاز 66/70 تجلیل شد.

همچنین در بخش گزارش مکتوب با تقدیر شایسته از گزارش های «بازگشت نیلوفران» از مرکز کرمانشاه اثر پروین شهسواری و گزارش «17 سال خدمت بی منت» از مرکز خراسان جنوبی اثر مریم شهیدزاده هر دو با کسب امتیاز 66/67، رتبه برتر به گزارش «مین در کمین» اثر بهزاد احمدی از مرکز کردستان با میانگین امتیاز66/73 تعلق گرفت و دیگر گزارش برتر گزارش مکتوب مرکز قزوین با عنوان «رونق در تار و پود نساجی قزوین» اثر معصومه هاشمی با امتیاز 70، تجلیل شد.

در بخش تولیدات رادیویی، بخش اصلی مجموعه خبری رادیویی، با تقدیر شایسته از مجموعه خبری مرکز خراسان رضوی به سردبیری مریم یعقوبی با کسب امتیاز 66/63 و مجموعه خبری رادیویی مرکز چهارمحال و بختیاری به سردبیری عصمت کریمیان با میانگین امتیاز 66/62، از مرکز قم با کسب امتیاز 66/70 به سردبیری پرویز صالح‌زاده تجلیل شد.

همچنین در بخش اصلی مجموعه خبری رادیویی، با تقدیر شایسته از آرزو اسیوند از مرکز چهار محال و بختیاری با میانگین 33/7 امتیاز و محمد خادم از مرکز قم با امتیاز 7، فریده سادات تقی‌زاده از مرکز زنجان با میانگین 33/8 به عنوان بهترین گوینده انتخاب شد.

در بخش اصلی گزارش خبری رادیویی نیز با تقدیر شایسته از گزارش «گره بازار» به خبرنگاری میرحماد سید رحمانی از مرکز گلستان با میانگین امتیاز 75 و گزارش «مسمومیت اهالی بخش دیناران شهرستان اردل» به خبرنگاری عصمت کریمیان با کسب میانگین امتیاز 33/73 از مرکز چهار محال و بختیاری به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

در این بخش مرکز اصفهان برای گزارش «پشت به تریبون»به خبرنگاری محمد حسین مامن پوش با میانگین امتیاز 82 رتبه برتر را به خود اختصاص داد.

در بخش اصلی گزارش موضوعی رادیویی، با تقدیر شایسته از گزارش مرکز کهگیلویه و بویر احمد با عنوان «افق روشن» به گزارشگری زهره بهرامی با کسب 75 امتیاز و گزارش مهدی رضازاده از مرکز مازندران با عنوان «هراز سفید نیست» با کسب 73 امتیاز، از مرکز گلستان برای گزارش «یک لحظه» به خبرنگاری خاطره تیموری با میانگین امتیاز 33/78 و گزارش «سیتریزین» به گزارشگری عاطفه مرادی با میانگین 33/77 امتیاز از مرکز آبادان تجلیل شد.

در بخش تولیدات اصلی تلویزیونی و در بخش اصلی تیتراژ، با تقدیر شایسته از میثم محمدی از مرکز خراسال شمالی و محمد رضا شاکر از مرکز یزد مشترکاً با کسب 5/19 امتیاز، از مجموعه‌های خبری فخرالدین دمکری از مرکز مهاباد با کسب امتیاز 5/24 تجلیل شد.

در بخش اصلی مجموعه‌های خبری تلویزیونی از مجموعه‌های خبری کیش به سردبیری مهدی هوشیار و خراسان رضوی به سردبیری علی داوطلب به ترتیب با میانگین امتیازهای 72 و 5/64، تقدیر شد.

در بخش مجموعه‌های خبری تلویزیونی و بهترین گویندگان، با تقدیر شایسته از مجید آل ابراهیم از مرکز چهارمحال و بختیاری و فاطمه دولت آبادیان از مرکز یزد به ترتیب با کسب امتیاز 7 و 5/6، از کبری اجدادی از مرکز گیلان با کسب امتیاز 25/7 از10 و در بخش گوینده بخش ورزشی هم از سید شهاب‌الدین انصاری از مرکز کرمان با کسب امتیاز 6/7 به عنوان مقام نخست تجلیل شد.

در بخش اصلی گزارش خبری تلویزیونی با تقدیر شایسته از گزارش خبری «انحراف به چپ» از مرکز قم به خبرنگاری زهره بیادی و گزارش «حلال یا حرام» از مرکز قزوین به خبرنگاری سمیه صفری به ترتیب با میانگین امتیاز70 و 8/68، از گزارش «هانیه» به خبرنگاری مصطفی صالح‌نژاد از مرکز خوزستان با میانگین امتیاز 6/74 وگزارش «کباب 5 هزار تومانی» به خبرنگاری مجید ایل‌بیگی از مرکز البرز با میانگین امتیاز 2/70 تجلیل شد.

در بخش اصلی گزارش موضوعی تلویزیونی هم با تقدیر شایسته از گزارش «من نبودم ولی می‌گفتند» به گزارشگری مریم تکافی از مرکز خراسان رضوی و گزارش «امروز جای زهرا اینجا خالی بود» به گزارشگری امید شکریازی از مرکز آذربایجان غربی به ترتیب با میانگین امتیاز 74 و 75/73، از گزارش «عمق طمع» از مرکز گلستان به گزارشگری میر حماد سید رحمانی با میانگین امتیاز 8/74 تجلیل شد.

بخش اصلی گزارش موضوعی و انتخاب بهترین تصویربردار، با تقدیر شایسته از کیوان مظفری با کسب امتیاز هشت از مرکز آذربایجان غربی برای تصویربرداری گزارش «امروز جای زهرا اینجا خالی بود» و رسول قاسمی برای تصویربرداری گزارش «فرصت‌های طلایی» از مرکز چهار محال و بختیاری با امتیاز هشت، میلاد بیات تصویربردار گزارش «این دو درخت» از مرکز کرمانشاه با امتیاز 2/8 از 10 امتیاز به عنوان برترین تصویربردار معرفی شد.

در بخش اصلی گزارش موضوعی و انتخاب بهترین تدوین‌گر، با تقدیر شایسته از محسن بابا رضا از مرکز آذربایجان غربی برای تدوین گزارش امروز جای زهرا اینجا خالی بود و مهناز یزدانی‌نژاد از مرکز فارس برای تدوین گزارش سرقت ناپیدا به ترتیب با کسب امتیاز 25/8 و 8، از احمد غفاری از مرکز چهار محال و بختیاری برای تدوین گزارش فرصت‌های طلایی با کسب امتیاز 66/8 به عنوان بهترین تدوین‌گر تجلیل شد.

در بخش تولیدات ویژه تلویزیونی، بخش ویژه خدمات نظام، با تقدیر از مدیریت جهادی و مدبرانه مدیرکل مرکز کرمانشاه، رضا رحیمی که در زلزله استان کرمانشاه از دقایق نخست تا به امروز بهترین پوشش خبری را برای شبکه‌های استانی و ملی برنامه‌ریزی کرده است، جایزه بهترین گزارش در بخش ویژه آثار تلویزیونی و ساختار"خدمات نظام" به پروین شهسواری خبرنگار مرکز کرمانشاه برای تهیه گزارش "رویای سیروان" با کسب امتیاز 5/74 تعلق گرفت همچنین در این بخش از گزارش «دستاوردهای پزشکی» از مرکز فارس به گزارشگری سعیده نبئی و گزارش «پرواز در وقت اضافه» از مرکز قم با گزارشگری محبوبه اقانوری به ترتیب با کسب امتیاز 71 و 66/70 تقدیر شد.

در بخش ویژه گزارش مردم‌محور نیز با تقدیر شایسته از گزارش «دهه‌ای‌های انقلاب» از مرکز زنجان به گزارشگری ماهرخ صمدی و گزارش «دالنجان» از مرکز خراسان شمالی با گزارشگری بهنام یزدانی به ترتیب با کسب امتیاز 33/73 و 73، گزارش «کربلا نرفته کربلایی می‌شود» به گزارشگری حسن جلال‌نژاد از مرکز همدان با کسب 5/73 مقام برتر را به خود اختصاص داد.

در بخش ویژه فرهنگ ایرانی اسلامی با تقدیر شایسته از گزارش «گلنار بانوی ایرانی» از مرکز چهارمحال و بختیاری به گزارشگری سمیه نجفیان و گزارش «غربت یک شهر» از مرکز کرمانشاه با گزارشگری صابر چهری با کسب امتیاز 73، گزارش «رمضان در روستای وحدت» به گزارشگری امید شکریازی از مرکز آذربایجان غربی با کسب 25/76 امتیاز مقام برتر را کسب کرد.

همچنین در بخش ویژه شعار سال هم با تقدیر شایسته از گزارش «مرغ همسایه غاز است» از مرکز قم به گزارشگری محبوبه آقانوری و گزارش «اینجا چراغی روشن است» به گزارشگری طیب‌الله ویسی از مرکز کردستان به ترتیب با کسب میانگین امتیاز 33/74 و 66/72 گزارش‌های «آینده تولید» به گزارشگری مهدی محمودی از مرکز خوزستان با کسب میانگین امتیاز 33/83 و «از تعصب فوتبال تا غیرت خریدکالای ایرانی» از مرکز آبادان به گزارشگری نوید سالم‌زاده با کسب 33/78 مقام برتر را به خود اختصاص دادند.

در بخش اصلی گزارش مستند، با تقدیر شایسته از گزارش «درختان بی سایه» با گزارشگری سعید پرویزی از مرکز فارس و گزارش «بانوی رنگ‌ها» به گزارشگری محبوبه معافی از مرکز کرمان به ترتیب با میانگین امتیاز 33/7 و70، گزارش‌های «تجارت مرگ» به گزارشگری زهره بیادی از مرکز قم با امتیاز 75 و «زباله تهدید یا فرصت» به گزارشگری حسین قبادی از مرکز مازندران با میانگین امتیاز 66/74 عنوان‌های برتر را کسب کردند.

در بخش اصلی گزارش مستند و انتخاب برترین تصویربردار، با تقدیر شایسته از علیرضا قندری برای گزارش «زباله تهدید یا فرصت» از مرکز مازندران با کسب امتیاز 14.9 و حسن زارع تصویربردار گزارش «بارگاه عشق» از مرکز یزد با14.1 امتیاز، از مهدی ثابت از مرکز فارس تصویربردار گزارش‌های «گندم نمای خاک فروش» و «درختان بی سایه» با امتیاز 15 از 20 امتیاز بعنوان برترین تصویربردار تجلیل شد.

در بخش اصلی گزارش مستند و انتخاب بهترین تدوین‌گر هم با تقدیر شایسته از میلاد حسنی از استان مرکزی برای تدوین گزارش «شهید زنده» و حسن جلال‌نژاد از مرکز همدان برای تدوین گزارش «روزهای جهادی» با کسب امتیاز 7 بطور مشترک، مهدی کوهستانی از مرکز سیستان و بلوچستان برای تدوین گزارش «در امتداد مرز» با کسب امتیاز 33/7 از 10 امتیاز، به عنوان بهترین تدوین‌گر معرفی شد.

بیست و یکمین دوره جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما، سوم تا پنجم شهریورماه به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری در حال برگزاری است و مراسم اختتامیه نیز دوشنبه شب برگزار می‌شود.

خالقان بهترین نغمه‌ها معرفی شدند

در بخش اصلی جشنواره، دیپلم افتخار بهترین تکنوازی ساز بومی در ساختار بیکلام محلی به امین تنگسیری برای اثر موسیقایی «نای دریا» از مرکز آبادان اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین اثر آموزشی در ساختار کودک و نوجوان هم به رضا خبیری از مرکز آذرابجان غربی برای اثر «آب به ما زندگی می‌بخشد» رسید.

در ساختار موسیقی محلی نیز دیپلم افتخار بهترین اثر جذاب و بهترین خواننده به ترتیب به بهروز شریفیان از مرکز بوشهر برای اثر «بُنگ» و موسی موسوی از مرکز چهارمحال و بختیاری برای اثر «بافه غم» اهدا شد.

هیئت داوران کمیسیون شعر و موسیقی جشنواره تولیدات مراکز، دیپلم افتخار بهترین طراحی و تنظیم را در ساختار آکاپلا به ناصر نجفی از مرکز خراسان رضوی برای اثر «صلوات» اهدا شد.

صابر خراسانی از مرکز خراسان رضوی هم توانست دیپلم افتخار بهترین شعر را برای اثر «حریم قدسی» و در ساختار شعر و ترانه به دست آورد و مجتبی ابوالقاسم‌پور هم در ساختار ارکسترال محلی، دیپلم افتخار بهترین تنظیم موسیقی را دریافت کرد.

بر اساس اعلام هیئت داوران، دیپلم افتخار بهترین خوانندگی در ساختار پاپ محلی هم به عمران طاهری از مرکز خلیج فارس برای اثر «روزن خاش» اهدا شد و کورش کیانی هم دیپلم افتخار بهترین شعر را در ساختار بومی و محلی برای اثر «چی کنار سر ره» از مرکز خوزستان دریافت کرد.

در همین ساختار شمس‌الله آقاجری از مرکز خوزستان توانست دیپلم افتخار بهترین اثر بومی را برای اثر «شو و روز بیدارم» به خود اختصاص دهد.

در ساختار سنتی بی کلام، دیپلم افتخار بهترین آهنگسازی به ابالفضل صادقی‌نژاد از مرکز سمنان برای اثر «خروس‌خوانی» رسید و جمیل خالدی هم به عنوان بهترین خواننده پاپ محلی به خاطر خوانندگی اثر «جام عشق» انتخاب شد.

مرکز کرمان هم در این بین دو نماینده‌ داشت که دیپلم افتخار بهترین اثر بومی و ارکسترال را دریافت کرد، حمید کاظمی برای اثر «گیس گل» و مجتبب زرکاری برای سرود سمفونی شاهدان دیپلم افتخار گرفتند .

در ساختار پاپ یونس جباریان برای اثر «شب تنهایی» با زبان کردی دیپلم افتخار بهترین تنظیم موسیقی را دریافت کرد و میثم معافی هم به عنوان بهترین خواننده ارکسترال برای اثر «ایران – هوای عید» انتخاب شد.

دیپلم افتخار بهترین آهنگسازی سنتی هم به علی امیدی برای اثر «فسانه عشق» اهدا شد.

در ساختار بومی و محلی، شاهد اهدای چهار دیپلم افتخار دیگر هم بودیم؛ کاظم کریمی برای خوانندگی اثر «چرنگ»، مسعود موسوی برای تنظیم موسیقی اثر «مرهم»، محمد آرین مهر برای آهنگسازی و خوانندگی اثر «فصل بهار» هر سه از مرکز کهگیلویه و بویراحمد و حسن سالم ار مرکز لرستان برای تکنوازی کمانچه اثر «چوبی» چهار هنرمندی بودند که دیپلم افتخار دریافت کردند.

بر اساس رأی هیئت داوران مهداد کرباسی از مرکز آذربایجان شرقی توانست دیپلم افتخار بهترین اثر کاربردی رسانه‌ای را در ساختار ارکسترال محلی برای قطعه موسیقایی «بابا تیلار» به خود اختصاص دهد.

در ساختار بومی و محلی و باز هم بهترین اثر کاربردی، دیپلم افتخار به مهران مراد صفوی از مرکز اصفهان برای اثر «اور بهار» تعلق گرفت و محمد جواد شوهانی از مرکز ایلام هم موفق به دریافت دیپلم افتخار بهترین خوانندگی و تولید در ساختار ارکسترال محلی برای اثر «ایلام» شود.

هیئت داوران همچنین «هلیوسا» ساخته اکبر ابراهیمی از مرکز بوشهر را شایسته دریافت دیپلم افتخار بهترین آهنگسازی در ساختار بومی و محلی دانستند.

غفور محمد‌زاده از مرکز خراسان جنوبی هم توانست دیپلم افتخار بهترین اثر کاربردی در ساختار موسیقی مقامی را برای اثر «مقام خراسانی» به خود اختصاص دهد.

دیپلم افتخار موسیقی بومی به مجید شمسایی برای اثر «دعا» از مرکز خوزستان اهدا شد و جواد فلاحتی از مرکز قم هم بر اساس نظر هیئت داوران، دیپلم افتخار آهنگسازی و تولید بهترین اثر آکاپلا مذهبی را برای قطعه «زیارت» دریافت کرد. عبدالرضا آرمانده از مرکز کرمانشاه هم همین جایزه را برای اثر «هیوا» در ساختار بومی و محلی و در رشته اثر کاربردی با موضوع زلزله به خود اختصاص داد.

دو دیپلم افتخار دیگر هم در ساختار بومی و محلی اهدا شدند که عبارتند از «کوچ» ساخته قاسم رضایی از مرکز گلستان و «بهار وارش» ساخته وحید دانا از مرکز مازندران که هر دو به عنوان اثر کاربردی رسانه، این جایزه را دریافت کردند.

شهباز شاهین‌پور از مرکز مهاباد هم با اثر «هاته خوار» به معنای بازگشت توانست دیپلم افتخار بهترین تنظیم موسیقی با در ساختار ارکسترال محلی به خود اختصاص دهد.

کمیسیون شعر و موسیقی جشنواره بیست و یکم دارای بخش‌های ویژه و موضوعی هم بود؛ در بخش موضوعی پنج دیپلم افتخار به برگزیدگان اهدا شد که نخستین مورد مربوط به خوانندگی اثر «مدافع حرم» در موضوع مدافعین حرم بود. مهدی فهمی از مرکز اردبیل توانست این جایزه را به خود اختصاص دهد.

در موضوع حفظ محیط زیست هم دیپلم افتخار به کوروش اسد‌پور برای اثر «رسم نو» تعلق گرفت، او شاعر و خواننده این اثر موسیقایی از مرکز چهارمحال و بختیاری بود.

در موضوع دفاع مقدس، امیر بدیعی از مرکز خراسان شمالی دیپلم افتخار بهترین طراحی و خوانندگی را برای اثر «آهنگ طوفان» دریافت کرد و جایزه مشابه در موضوع کشاورزی هم برای اثر «یک دانه انار» به محمد تقی سلجوقی از مرکز سیستان و بلوچستان رسید.

در نهایت مهدی کرمی از مرکز فارس هم توانست دیپلم افتخار بهترین خوانندگی را برای اثر «اسم غمگین طلاق» در موضوع سلامت به خود اختصاص دهد.

بخش ویژه کمیسیون شعر و موسیقی هم شامل هشت قسمت بود؛ در موضوع چهل‌ سالگی انقلاب، دیپلم افتخار به حسن مجیدی از مرکز چهارمحال و بختیاری برای تولید موسیقی و نماهنگ «چله عاشقی» رسید و التفات داوود بیگی از مرکز زنجان هم توانست دیپلم افتخار بهترین خوانندگی را برای اثر «ایران کالاسی» در موضوع شعار سال دریافت کند.

حامد فقیهی از مرکز فارس دیپلم افتخار بهترین خوانندگی اثر وکاپلا را برای اثر «بیا تا گل برافشانیم» به دست آورد همچنین جایزه بهترین شعر انقلابی هم به باقر قادری از مرکز کهگیلویه و بویراحمد برای اثر «چهلچراغ» در موضوع شعر چهل سالگی انقلاب اهدا شد.

هیئت داوران اثر «خیال – شب بارانی» را حائز دریافت دیپلم افتخار بهترین موسیقی کاربردی با موضوع نوآوری دانست و این جایزه را به حمید هادی از مرکز کیش اهدا کردند همچنین فرخ نوجوان از مرکز گیلان توانست دیپلم افتخار بهترین اثر کاربردی رسانه‌ای را با موضوع موسیقی 40 سال انقلاب برای اثر «امی اینقلاب» بمعنای انقلاب ما دریافت کند.

در نهایت محمود قادری و فرید سعادتمند از مراکز همدان و یزد بودند که اسامی آنها برای دریافت دیپلم افتخار این دوره جشنواره اعلام شد؛ این دو هنرمند برای تهیه‌کنندگی نماهنگ‌های «روز پیروزی» و «محرم» موفق به دریافت این جایزه شدند.

انتهای پیام/

واژه های کاربردی مرتبط
واژه های کاربردی مرتبط
پربیننده‌ترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار تسنیم
بلیط قطار
آدرس‌ پیام‌رسان‌ها
همراه اول
ایران مال
فنی