گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از اندونزی| ۱۰ طلا، ۱۰ نقره و ۱۱ برنز برای کاروان ایران در روز ششم بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸

ششمین روز بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ با کسب ۱۰ طلا، ۱۰ نقره و ۱۱ برنز توسط ورزشکاران ایران به پایان رسید.

گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از اندونزی| 10 طلا، 10 نقره و 11 برنز برای کاروان ایران در روز ششم بازی‌های پاراآسیایی 2018

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از اندونزی، در ششمین روز از بازی‌های پاراآسیایی 2018 اندونزی ورزشکاران کشورمان در رشته‌های مختلف به مصاف حریفان خود رفتند و موفق به کسب 10 طلا، 10 نقره  و 11 برنز شدند. بدین ترتیب کاروان ایران تاکنون توانسته 50 طلا، 42 نقره و 43 برنز در این دوره از بازی‌های پاراآسیایی کسب کند و پس از چین و کره جنوبی در رده سوم جدول توزیع مدال‌ها قرار بگیرد.

نکته جالب توجه اینکه تعداد طلاهای ایران و کره جنوبی یکسان است، اما کره‌ای‌ها به لطف یک نقره بیشتر در رده دوم ایستاده‌اند.

در روز پایانی این رقابت‌ها تیم بسکتبال با ویلچر مردان و چهار ملی‌پوش دوچرخه‌سواری به نمایندگی از کاروان ایران رقابت خواهد داشت.

نتایج به دست آمده ورزشکاران کاروان ایران در روز ششم به شرح زیر است:

دوومیدانی

- الناز دارابیان در پرتاب دیسک بانوان و در کلاس F51/52/53 موفق شد با ثبت رکورد 10.71 متر به مقام نخست برسد و صاحب مدال طلا شود. او نخستین قهرمان کاروان ایران در روز ششم لقب گرفت. دارابیان علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، موفق به ثبت رکورد جدیدی در بازی‌های پاراآسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا به نام خود شد.

- سامان پاکباز و مسعود حیدری در پرتاب دیسک مردان کلاس F12 با حریفان رقابت کردند و به مدال‌های طلا و نقره رسیدند. پاکباز با رکورد 51.06 متر به مقام قهرمانی رسید و حیدری هم با رکورد 48.65 متر در رده دوم ایستاد و نایب قهرمان شد. پاکباز با ثبت این رکورد علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، موفق به شکستن رکورد بازی‌های آسیایی نیز شد.

- حسن دهقانی در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F20 عنوانی بهتر از چهارمی را کسب نکرد. در فینال این ماده که ورزشکارانی از مالزی، تایلند و قطر حضور داشتند، دهقانی با ثبت رکورد 11 متر و 67 سانتی متر در رده چهارم ایستاد.

- پیمان نصیری در دوی 1500 متر کلاس T20 در کنار 8 دونده دیگر به میدان رفت و در پایان مسابقه با به جا گذاشتن حد نصاب 04:07:10 دقیقه اول شد و به مدال طلا رسید.

- امین عبدل‌پور در دوی 1500 متر کلاس T45/46 در حالی که تا دور آخر از رقبای خود پیشی گرفته بود، در نهایت با ثبت رکورد 04:19:44 دقیقه به مدال برنز رضایت داد.

- در پرتاب وزنه بانوان کلاس F54، مرضیه صدقی موفق به کسب مدال نقره شد. وی در این رقابت موفق به ثبت رکورد 6.30 متر شد تا پس از ورزشکار چینی نایب قهرمان شود. همچنین مدال برنز این ماده نیز به شهلا حدیدی از کشورمان رسید که وزنه خود را 5.85 متر پرتاب کرد.

- در ماده پرتاب وزنه بانوان ماده F34، فرشته مرادی با ثبت رکورد 6.08 متر به مدال نقره دست یافت. فائزه کرمانی دیگر نماینده ایران در این رقابت بود که در نهایت به عنوان پنجمی بسنده کرد.

- در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F37/38 هرمز سیدی با ثبت رکورد 48.28 متر به مدال نقره دست یافت. پس از سیدی، جواد حردانی دیگر نماینده ایران با پرتابی به میزان 45.61 متر به مدال برنز رسید. محسن مجیدی جمال‌آبادی دیگر نماینده ایران در پرتاب نیزه بود که عنوانی بهتر از دهمی را کسب نکرد.

- هاجر تکتاز در ماده پرتاب دیسک بانوان کلاس F11 عنوانی بهتر از چهارم کسب نکرد. نماینده کشورمان بهترین رکوردی که در این مسابقه به ثبت رساند، 20.08 متر بود.

- عشرت کردستانی در ماده پرتاب وزنه بانوان کلاس F56/57 موفق به کسب مدال طلا شد. وی در این ماده وزنه را 9.39 متر پرتاب کرد. کردستانی با این رکورد علاوه بر کسب مدال طلا، موفق شد رکورد قهرمانی آسیا را هم از آن خود کند.
دیگر نماینده ایران در این ماده مهناز امینی بود که توانست با ثبت رکورد 8.54 متر در جایگاه چهارم قرار بگیرد.

- حامد امیری در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F53/54 با ثبت رکورد 28 متر و 12 سانتیمتر موفق به کسب مدال طلا شد. نماینده دوومیدانی ایران با این رکورد علاوه بر کسب مدال طلا، رکورد مسابقات قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی را نیز به نام خود کرد. بعد از امیری، عبدالرضا جوکار بود که با ثبت رکورد 19 متر و 62 سانتیمتر به مدال نقره رسید.

- در دوی 5000 متر مردان کلاس T12/13 میکائیل دیانی موفق به کسب مدال برنز شد. دیانی در این رقابت رکورد 16:19:96 دقیقه را به ثبت رساند. دیگر نماینده ایران در این ماده، علی الهی بود که نتوانست به خط پایان برسد.

- پروین مقدم در ماده پرتاب وزنه بانوان کلاس F55 به مدال برنز رسید. این ورزشکار موفق شد امروز رکورد 6:68 متر را به نام خود ثبت کند.

- در ماده پرتاب نیزه مردان کلاس F55 نمایندگان ایران نتوانستند مدالی کسب کنند. در رقابت‌های این ماده خالد خضیری با ثبت رکورد 26 متر و 67 سانتیمتر در جایگاه پنجم ایستاد و جلیل باقری با رکورد 25 متر و 06 سانتیمتر عنوانی بهتر از هفتم را کسب نکرد.

-در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F32 یونس سیفی پور نماینده کشورمان با ثبت رکورد 6 متر و 98 سانتی متر موفق به کسب مدال برنز شد. سیفی پور از 6 پرتاب خود 4 خطا داشت و بهترین رکوردش در پرتاب چهارم به ثبت رسید.

- حمید اسلامی به عنوان نفر اول از خط پایان عبور کرد و حتی با پرچم ایران نیز دور افتخار زد، اما در نهایت با رای داوران از دور مسابقات حذف شد. دلیل حذف اسلامی از سوی داوران این عنوان شد که او در مسیر دست نفر همراه خود را کشیده و جلوتر از او حرکت کرده است.

گلبال

- تیم ملی گلبال بانوان ایران در دیدار رده‌بندی به مصاف تیم تایلند رفت و با نتیجه 4 بر 3 پیروز شد و به مدال برنز رسید.

- تیم ملی گلبال مردان ایران در دیدار نهایی مقابل چین قرار گرفت و به برتری 8 بر 3 رسید تا صاحب مدال طلا شود.

تیراندازی

- زهرا غلام‌زاده به فینال رقابت‌های تفنگ بادی درازکش کلاس SH2 راه یافت. مرحله مقدماتی رقابت های تفنگ بادی درازکش کلاس SH2 با حضور 16 نفر برگزار شد که زهرا غلام زاده با 631.5 امتیاز هشتم شد و به فینال راه یافت. معصومه خدابخشی دیگر نماینده کشورمان نیز با 629.9 امتیاز در جایگاه دوازدهم قرار گرفت.

غلام‌زاده در فینال 144.6 امتیاز کسب کرد و با ایستادن در رده هفتم به کار خود پایان داد.

وزنه‌برداری

- حامد صلحی‌پور در دسته 97 کیلوگرم با 8 حریف رقابت کرد و با رکورد 234 به مدال طلا دست یافت. این ورزشکار در تلاش اول در مهار وزنه 221 کیلوگرمی موفق بود و در تلاش دوم نیز وزنه 225 کیلوگرمی را با موفقیت نگه داشت. صلحی‌پور در تلاش سوم وزنه 234 کیلوگرمی را مهار کرد و ضمن شکستن رکورد بازی‌های پاراآسیایی و آسیا، به مدال طلا دست یافت. وی در حرکت چهارم اقدام به حمله به رکود دنیا کرد، اما در مهاز وزنه 244 کیلوگرمی ناکام بود تا در نهایت همان رکورد 234 کیلوگرم برایش ثبت شود.

- علی‌اکبر غریب‌شی و سامان رضی در دسته 107 کیلوگرم به ترتیب با رکوردهای 239 و 235 کیلوگرم به مدال‌های نقره و برنز دست یافتند. غریب‌شی در نخستین حرکت وزنه 226 کیلوگرمی را مهار کرد. وی در دومین حرکت نیز وزنه 235 کیلوگرمی را به راحتی بالا برد تا مدال نقره‌اش قطعی شود. این وزنه‌بردار 36 ساله برای سومین حرکت وزنه 239 کیلوگرمی را انتخاب کرد که با مهار این وزنه مدال نقره این رقابت ها را برای ایران به ارمغان آورد و رکورد آسیا و بازی‌های پاراآسیایی را 2 کیلوگرم ارتقا داد. با توجه به رکوردشکنی غریب‌شی، او حق انتخاب وزنه چهارم را نیز دریافت کرد و برای مهار وزنه 245 کیلوگرمی که یک کیلوگرم بالاتر از رکورد جهان بود روی صحنه آمد، اما با وجود تلاش فراوان موفق به مهار آن نشد تا با همان مدال نقره به کارش پایان دهد.

سامان رضی دیگر نماینده کشورمان در این دسته به ترتیب موفق به مهار وزنه های 224، 228 و 235 کیلوگرمی شد تا عنوان سومی این دسته به ایران برسد.

- سیامند رحمان و منصور پورمیرزایی در دسته 107+ کیلوگرم صاحب مدال‌های طلا و نقره شدند. سیامند رحمان، قوری‌ترین وزنه‌بردار معلول جهان به ترتیب وزنه‌های 273، 293 و 295 کیلوگرمی را مهار کرد و با شکستن رکورد بازی‌های پاراآسیایی به میزبان 3 کیلوگرم، با اقتدار بر روی سکوی قهرمانی ایستاد.

پورمیرزایی هم به ترتیب در مهار وزنه‌های 238، 241 و 248 کیلوگرمی موفق ظاهر شد و به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

شطرنج

-  در پایان دور هفتم شطرنج سریع و در گروه b1 ملیحه صفایی با 6 امتیاز و پوئن شکنی کمتر مدال نقره را به دست آورد و در بخش تیمی هم تیم شطرنج‌ بانوان با ترکیب ملیحه صفایی، لیلا زارع‌زاده و زهرا محمدی راد با 10 امتیاز و باز هم به خاطر پوئن شکنی کمتر عنوان نایب قهرمانی و مدال نقره را کسب کرد.

در گروه b2 و b3 بانوان و در بخش تیمی، تیم بانوان ایران با ترکیب فریبا زنده بودی، فاطمه برقول و عاطفه نقوی با 9.5 امتیاز عنوان قهرمانی و مدال طلا را به دست آورد و در بخش انفرادی، فاطمه برقول با 5 امتیاز و به خاطر پوئن شکنی کمتر به مدال نقره رسید و فریبا زنده بودی با 4.5 امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت و به مدال برنز دست یافت.

در گروه b1 آقایان در بخش تیمی عنوان پنجم از آن ایران شد و در بخش انفرادی هیچ مدالی به دست نیامد.

در رقابت های گروه b2 و b3 آقایان تیم کشورمان در جایگاه چهارم قرار گرفت و در بخش انفرادی مجید باقری پنجم شد.

دوچرخه‌سواری

- مهدی محمدی به مدال برنز دوچرخه سواری رشته تعقیبی انفرادی دست یافت.

بسکتبال با ویلچر

- تیم ملی بسکتبال با ویلچر مردان ایران در مرحله نیمه نهایی مقابل کره جنوبی قرار گرفت و با برتری 89 بر 52 مقابل این تیم راهی فینال شد.

شنا

- محمدحسین کریمی جهان‌آبادی در رشته شنا و در ماده 50 متر کرال سینه کلاس S12 با رکورد 26 ثانیه و 24 صدم ثانیه به مدال برنز رسید. رکورد ملی در این رشته 27 ثانیه و 09 صدم ثانیه بود که کریمی به میزان 85 صدم ثانیه ارتقا داد.

- شاهین ایزدیار در رشته شنا ماده 100 متر کرال پشت و در کلاس S10 در کنار شناگرانی از کشورهای هند، قزاقستان و اندونزی به آب پرید و توانست با رکورد 1:09:23 دقیقه به ششمین طلای خود برسد. شاهین پیش از این در 5 روز گذشته صاحب 5 مدال طلا و یک مدال نقره شده بود.

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید...
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
مهمترین اخبار ورزشی
مهمترین اخبار تسنیم
بلیط قطار
آدرس‌ پیام‌رسان‌ها
همراه اول
ایران مال
فنی