نگاهی به هشتمین دوره جشنواره فیلم مقاومت| بازگشت سینمای بین‌الملل با «نجات سرباز رایان» و «جوخه»

جشنواره فیلم مقاومت با نگاهی ایدئولوژیک به مقوله فیلم آغاز به فعالیت کرد و باتمام مشکلات پیش‌رو به پانزدهمین دوره خود نزدیک می‌شود.همین موضوع انگیزه‌ای بر بررسی اجمالی ادوار قبلش ایجاد می‌کند که در این نوشته به بررسی هشتمین دوره جشنواره می‌پردازیم.

نگاهی به هشتمین دوره جشنواره فیلم مقاومت| بازگشت سینمای بین‌الملل با «نجات سرباز رایان» و «جوخه»

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، هشتمین دوره جشنوره فیلم مقاوت از 7 الی 12 مهر 1379 به دبیری «عبدالحسن برزیده» برگزار شد. برزیده قبل از دبیری این دوره از رویداد سابقه بازیگری و نویسندگی چند اثر سینمایی را در کارنامه خود داشت، اما اولین تجربه حضور خود در جشنواره فیلم مقاومت را سپری می‌کرد یعنی قبل آن نه به‌عنوان دبیر و نه عضو هیئت انتخاب و داور، در اعضای تیم جشنواره حضور نداشت.

در این فصل از جشنواره یک بخش فراموش شده بازگشت و یک بخش مُرده دوباره متولد شد؛ بخش (به اصطلاح خود آقایان) اقلام تبلیغاتی که شامل عکس، پوستر و تیزر میشد  و در ادوار اخیر جشنواره بود اما در دوره هفتم یعنی دوره قبل جشنواره حذف شده بود، به بخش‌های جشنواره بازگشت.

همچنین بخش آثار بین‌الملل که فقط یک‌بار در دوره پنجم به سال 1373 در جشنواره جا پیدا کرده بود و بعد دیگر حیات خود را از دست داد و به هر دلیل نامعلومی مورد توجه مسئولان جشنواره قرار نگرفت، دوره هشتم دوباره متولد شد و جزو بخش‌های جشنواره قرار گرفت. اما حتی امسال هم بصورت مهمان و حاشیه‌ای در جشنواره حضور داشت و مورد داوری و قضاوت با آثار ایرانی قرار نگرفت که این خود جای نقد دارد.

در بخش بین‌الملل 11 اثر سینمایی بلند حضور داشتند که  آثار مطرحی همچون «نجات سرباز رایان» ساخته استیون اسپیلبرگ، «جوخه» اثر اولیور استون و «غلاف تمام فلزی» از استنلی کوبریک که هر سه از فیلمسازان شهیر آمریکایی هستند، از جمله آنها بود.

*هیئت انتخاب و داوران این دوره شامل افراد ذیل میشد:

-بخش سینمای بلند داستانی:

هیئت انتخاب:  زنده یاد«حبیب‌الله کاسه‌ساز» کارگردان «مظفر شجاعی» کارشناس فرهنگی «سیدسعید سیدزاده» «کارگردان» «مجید رجبی‌معمار» پژوهشگر «حبیب‌الله بهمنی» کارگردان

هیئت داوران: «رخشان بنی‌اعتماد» فیلمنامه نویس، تهیه کننده و کارگردان «مجتبی راعی» کارگردان «محمدمهدی عسگرپور» تهیه کننده و کارگردان «مسعود فراستی» منتقد «مجید مجیدی» فیلمنامه نویس و کارگردان

-بخش کوتاه داستانی:

هیئت انتخاب:  «محمدرضا آهنج» کارگردان «حسن امجدی‌مقدم» تهیه کننده «حسین خورشیدی» کارشناس فرهنگی «علیرضا عاقل‌زاده» کارشناس فرهنگی «عبدالستار کاکایی» مستندساز

هیئت داوران: «عباس اکبری» فیلمنامه نویس و تهیه کننده «حسن حسندوست» تدوینگر «محمدرضا شریفی» جعفر صانعی‌مقدم «تهیه کننده» کارشناس فرهنگی «مسعود فراستی» منتقد

-بخش برنامه‌های تلویزیونی

هئیت داوران: «محمود اربابی» کارشناس فرهنگی «محمدرضا اصلاح» کارشناس و مشاور برنامه های تلویزیونی «جهانگیر الماسی» بازیگر «جواد شمقدری» کارگردان «محمود شولیزاده «احمد ضابطی‌جهرمی» مستندساز و تدوینگر «ناصر عنصری» کارشناس فرهنگی‌«علی‌اکبر قاضی‌نظام» فیلمنامه نویس

-بخش اقلام تبلیغاتی:

هئیت انتخاب: «محمود بدرفر» عکاس «علیرضا قادری» عکاس «علیرضا گلابیان» عکاس

-هئیت داوران: «بهمن جلالی» عکاس «حبیب صادقی» نقاش «سیف‌الله صمدیان» عکاس،کارگردان و فیلمبردار «رضا عابدینی» عکاس و گرافیست «شهاب‌الدین عادل» عکاس، مستندساز و پژوهشگر

-بخش مسابقه نقد و مقالات سینمایی:

هئیت انتخاب:‌ «محسن آزرم» منتقد «عباس بیاتی» منتقد «حمیدرضا هوشمند» منتقد

هئیت داوران: «خسرو دهقان» منتقد «ابوالحسن علوی‌طباطبایی» منتقد «مهرداد فرید» کارگردان «محمود گبرلو» منتقد و کارشناس فرهنگی «محمدحسین معززی نیا» منتقد «کامران ملکی» منتقد

 

در موسم هشتم جشنواره فیلم مقاومت بخشی بدان اضافه شد که از اهمیت بالایی برخوردار بود؛ تحت عنوان «بخش مسابقه نقد و مقالات سینمایی» که بند قبلی اعضای هیئت انتخاب و داوران آن اعلام شد. در این بخش همانطور که از نامش هویداست نقدهای سینمایی و مقالات علمی پیرامون این موضوع مورد بررسی و داوری قرار می‌گرفتند. اهمیت این بخش از جایی نشأت می‌گیرد که نشان می‌دهد آهسته آهسته قسمت دانش‌بنیانِ سینما و علوم تئوری دارند مورد توجه قرار می‌گیرند.

بدون شک سینما هم همچون هر رشته و عرصه دیگری تا تعاریف علمی دقیقی ایجاد نگردد و از لحاظ تئوری و اندیشه‌ای به عمق نرسد، نمی‌توان به آینده آن امیدوار بود، چراکه همچون ساختمانی است که پی ریزی نداشته باشد. به هرحال افزودن این بخش نشان از شروع قدم برداری برای توجه به این امر مهم است.

* از سینمای ایران هم 11 فیلم بلند سینمایی در جشنواره حضور داشت که اثر قابل توجه و ماندگاری از بین آنها به چشم نمی‌خورد؛ همچنین 22 فیلم کوتاه و 26 برنامه ویدئویی و تلویزیونی در آن حضور داشت.

 

برگزیدگان:

برگزیدگان این دوره از جشنواره به شرح ذیل است:

بهترین فیلم: دفتری از آسمان (پرویز شیخ‌طادی)، نیمه گمشده (محمدعلی باشه‌آهنگر) و هیوا (رسول ملاقلی‌پور)

بهترین جلوه‌های ویژه: مرتضی اکبری برای فیلم «نیمه گمشده»

بهترین بازیگر نقش اول زن: رویا تیموریان برای فیلم «دفتری از آسمان»

بهترین فیلمبرداری: ناصر محمودیه‌کلایه برای فیلم «نیمه گمشده»

 

(در بیست سال اخیر سینما)

جایزه ویژه هیات داوران برای 4 فیلمساز شاخص دفاع مقدس، رسول ملاقلی‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی و عزیزاله حمیدنژاد

 

(فیلم کوتاه)

بهترین کارگردانی: بیژن میرباقری برای فیلم «دوخواهر»

بهترین فیلمنامه: بیژن میرباقری برای نگارش فیلمنامه فیلم «دوخواهر»

 

(ویدئویی)

بهترین کارگردانی: محمدرضا رحمانی برای فیلم «عروسک»

بهترین فیلمنامه: محمد شیروانی برای نگارش فیلمنامه فیلم «کاندیدا»

دیپلم افتخار: شهرام درویش برای نگارش فیلمنامه فیلم «حصر زندگی»

جایزه ویژه هیات داوران: محمد شیروانی برای فیلم «کاندیدا»

 

(دوساله تلویزیونی)

بهترین کارگردانی: عطااله سلمانیان برای فیلم« تقابل»

بهترین فیلمنامه: عطااله سلمانیان برای نگارش فیلمنامه فیلم « تقابل»

بهترین تهیه کننده: سعید سعدی برای فیلم « تقابل»

بهترین فیلم مستند: ابراهیم اصغرزاده برای فیلم «نفس‌های ماندگار»

 

(بیست ساله تلویزیونی)

بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی برای فیلمنامه سریال «گل پامچال» و «خانه در انتظار»

بهترین کارگردانی: عبداله باکیده برای سریال «نبردی دیگر»

بهترین سریال: «گل پامچال» به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی

بهترین انیمیشن: امیر کساوندی برای فیلم «سرزمین من»

بهترین مستند: «پل آزادی» ساخته مهدی مدنی

بهترین مستند گزارشی: «آزادسازی حلبچه»

بهترین تصویربردار مستند: سیدجلال حسینی برای مستند گزارشی «آزادسازی حلبچه»

بهترین گزارشگر: شهید غلامرضا رهبر برای گزارش مستند گزارشی «فاتحان العمیه»

بهترین تصویربرداری: حسن آذری برای مجموعه آثار

بهترین تحقیق: علیرضا سلامیان برای فیلم «پاسداران دریا»

بهترین فیلمبرداری: احمد قانعی برای فیلم «زندگی در ارتفاعات»

بهترین کارگردانی: عبدالرسول گل‌بن‌حقیقی برای فیلم سوسنگرد از مجموعه« روایت فتح»

بهترین نماهنگ: جمال اسکویی‌خیاطی برای نماهنگ «باران عشق»

جایزه ویژه هیات داوران: جواد هاشمی برای مجموعه سریال‌های ایشان

جایزه ویژه هیات داوران: محمدرضا علیقلی برای موسیقی سریال «گل پامچال»

جایزه ویژه هیات داوران: گروه حماسه و دفاع شبکه اول سیما برای 20 سال فعالیت مستمر و تولیدات متنوع تلویزیونی

جایزه ویژه هیات داوران: محمد داودی برای مجموعه فیلمبرداری‌های ایام دفاع مقدس

 

(نقد و مقاله)

بهترین نقد: مسعود فراستی به خاطر «نقد ناقوس آینه‌ها»

بهترین مقاله: علی قبادی به خاطر مقاله از «شعار تا شعور»

 

(عکس و پوستر)

محمد علیقلی‌زاده نفر اول عکس برای فیلم «متولد ماه مهر»

حسن غفاری نفر دوم عکس برای فیلم «روبان قرمز»

بهترین پوستر برای نمایش خارجی: مرتضی ممیز به خاطر پوستر (انگلیسی) فیلم مهاجر

بهترین پوستر برای نمایش در ایران: علی وزیریان به خاطر پوستر فیلم«روبان قرمز»

 

(برای مطالعه ادوار قبل جشنواره بر روی لینک‌های زیر کلیک نمایید)

نگاهی به نخستین دوره جشنواره فیلم مقاومت |دوربین زیر توپ‌ و تانک

نگاهی به دومین دوره جشنواره فیلم مقاومت | دوره‌ای بعد از چهار سال غیبت

نگاهی به سومین دوره جشنواره فیلم مقاومت | وقتی حاتمی‌کیا تازه پا به سینما می‌گذارد و جوایز را درو می‌کند

نگاهی به چهارمین دوره جشنواره فیلم مقاومت/ فصلی که میزبان طیف گسترده‌تری می‌شود

نگاهی به پنجمین دوره جشنواره فیلم مقاومت |حضور استنلی کوبریک، ژان رنوار و بیلی‌وایلدر در جشنواره مقاومت

نگاهی به ششمین دوره جشنواره فیلم مقاومت / وقتی موسیقی بوی پیراهن یوسف جایزه نمی‌گیرد اما ماندگار می‌شود

نگاهی به هفتمین دوره جشنواره فیلم مقاومت| جای سینمای بین‌الملل همچنان خالی است

انتهای پیام/

واژه های کاربردی مرتبط
واژه های کاربردی مرتبط
پربیننده‌ترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار فرهنگی
مهمترین اخبار تسنیم
بلیط قطار
آدرس‌ پیام‌رسان‌ها
همراه اول
ایران مال
فنی